Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

E mposhtëm Covidin, vetëm 2 raste pozitive nga 2600 testime, NUK KA VIKTIMA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavisurit në vendin tonë. Fatmirësisht nuk kemi asnjë humbje jete. Janë bërë 2618 testime dhe vetëm 2 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërsa janë shëruar 23 persona.

Janë kryer 2,618 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë: 1 rast në Tiranë dhe 1 në Berat.

Aktualisht janë 143 raste aktive me Sars Cov2 pozitiv në të gjithë vendin. Po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 23 qytetarë në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,865 që nga fillimi i epidemisë. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (14 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        2

Të shëruar në 24 orë      23

Të shtruar në spitale      20

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                2,618

Testime totale            759,601

Raste pozitive             132,461

Raste të shëruara        129,865

Raste Aktive                  143

Humbje jete                  2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       43

Tiranë          38

Berat             17

Elbasan        10

Durrës          10

Gjirokastër    7

Lezhë           6

Korçë           5

Dibër             3

Fier                2

Vlorë              1

Kukës           1

Për të vijuar ruajtjen e situatës së mirë epidemiologjike në vend dhe për kufizimin e përhapjes së Covid19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i’u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e virusit: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Më shumë

spot_img
spot_img