Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

“E lumtur të takohesha me vëllain tim”, Nikolla konferencë të përbashkët me Konfjucën në Kosovë: Ramë dokord që Kuvendi të nxisë bashkëpunim mes vendeve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e Parlametit të Shqiprisë Lindita Nikolla e cila ndodhet për vizitë në Kosovë, ka mbajtur një konferencë të përbashkët me hoologun e saj Glauk Konfjuca.

Nikolla u shpreh se kjo ishte vizita e parë e saj jo vetëm jashtë Shqipërisë, por edhe jashtë Tiranës. Ajo u shpreh se me Konfjucën kanë folur për zhvillimin e mëtesjhëm tëë marrdhënievee të dyja vendeve, teksa Konfjucën e ka quajtur “vëllai im”.

Kryeparlamnetarja u shpreh se gjatë bashkëbisedimit të saj me kreyetarin e Parlamentit të Kosovës kanë rënë akort që në Kuvend të nxisin bashkëpunimin, duke organizuar takime me të shpeshta dhe konkrete mes dy vendeve.

“Jam e lumtur që jam në Kosovë dhe aq e lumtur që të bashkëbisedoja me ju dhe bashkëpuntorët tuaj. Kjo është vizita ime e parë jo vetëm jashtë Shqipërisë por edhe jashtë Tiranës. Nuk kam vizituar as edhe një qytet të Shqipërisë. E lumtur të takoja vëllain tim.

Besoj se kjo nuk është një simbolik që vizitën ta adresojmë në vendet prespektive, por është mirë të veprojmë kështu pasi kemi marrë përsipër tu shërbejmë shqiptarëve të Kosovës dhe të Shqipërisë. Që tu shpërblejmëë këtë detyrë duhet të kemi bashkëpunim. Kjo është një vizitë që tregon se s’kemi më kohë për të humbur. E theksova edhe në fjalën time kur mora detyrën që bashkërendimi dhe me parlamentin e Kosovës do jetë një nga proritet e detyrës sime.

Ndaj ne ramë dokord që Kuvendi të nxisë bashkëpunim, por jo vetëm në planin emocional po ta bëjmë një atë konkrete mes takimesh.

Falenderova për ndihmën që na kanë dhënë në termetet dhe zjarrin në veri të vendit. Jo vetëm forcat nga qeveria por edhe shumëë vulletarë ishin krahë vëllezërve për të andresuar ndihën dhe te qënit panë njeri tjetërit në situate të vështira,” tha Nikolla ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img