Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

E kishin kthyer shtëpinë në fermë kanabisi, shkatërrohet grupi kriminal në Pavia: Të gjithë anëtarët janë shqiptarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

811bc0280463bef4b642f8512888730c

6 shtetas shqiptarë kanë rënë në prangat e karabinierëve të Pavias, Itali, pasi e kishin kthyer shtëpinë në fermë kanabisi. Grupi kriminal që merrej me rritjen dhe trafikimin e drogës përbëhej vetëm nga shqiptarë.

Mediat italiane shkruajnë se grupi kriminal po mbahej prej kohësh në mbikqyrje pasi kishte informacione se ata merreshin me rritjen e drogës. Emrat e tyre nuk bëhen ende me dije.

Grupi kriminal kishte krijuar një sistem prodhimi të nivelit “industrial” për kultivimin e marihuanës: qindra llamba të lidhura në mënyrë të paligjshme me rrjetin publik të energjisë elektrike garantuan ngrohjen e impianteve; ndërsa furnizimi me ujë ishte i garantuar përmes cisternave. Të gjitha të bimët ishin të lidhura me një sistem të sofistikuar të mbikëqyrjes video me kamera dhe foto që lejonin grupin të kontrollonte të korrat edhe në distancë.

Hetimi bëri të mundur identifikimin e plotë të anëtarëve të grupit kriminal: të gjithë ishin shtetas me origjinë shqiptare, me banim në zonën e Milanos dhe të ngarkuar me të dhëna kriminale dhe policore. Njëri ishte organizatori i veprimtarisë kriminale, përgjegjës për dhe krijimin e shtëpive të kanabisit; dy vëllezër u kujdesën për materialin dhe menaxhimin e përditshëm të shtëpive, korrjen, tharjen dhe paketimin e tufave të luleve ndërsa ato pjekeshin.

Një 48 vjeçar ishte punësuar për menaxhimin e prodhimeve brenda shtëpive; një grua 26-vjeçare mori pjesë në operacionet për peshimin dhe llogaritjen e fitimeve të shitjeve, si dhe kontrollin e bimëve duke parë në distancë kamerat e mbikëqyrjes video, dhe një djalë 24-vjeçar ishte i ngarkuar me gjetjen e klientëve.   

Shitjet kryheshin gjithmonë me të njëjtin “model operimi”: sapo të furnizoheshin klientët e mundshëm, ofrohej një dozë prove dhe sapo të merrej porosia, droga shitej për sasi mbi një kilogram.

https://www.agenziagiornalisticaopinione.it/wp-content/uploads/2021/03/crDYNRRq.mp4?_=1

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img