Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
2.1kmh
75 %
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
12 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

“E kërkova unë me shkrim”, Balluku për vendimin e BE për të anuluar fondin për Portin e Durrësit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Infrastrukturës, njëherëz zëvendëskryeministrja, Belinda Balluku ka folur në Kuvend për marrëveshjen e Portit të Durrësit.

Balluku foli në Kuvend edhe në lidhje me anulimin e grantit të fondit të investimit për Portin e Durrësit nga BE. Ajo tha e kishte kërkuar vetë me shkrim të anulohej ky grant, pasi 28 mln euro kërkoheshin të merreshin kredi për të rritur kapacitetet e “General Cargos”, ”, pra për të futur më shumë qymyr dhe grurë në Portin e Durrësit.

“Kredinë e BE-së kam kërkuar unë me shkresë anulimin e saj në 2019. E kam kërkuar unë anulimin e saj. 28 mln euro kërkoheshin të merreshin kredi për të rritur kapacitetet e “General Cargos”, pra për të futur më shumë qymyr dhe grurë në Portin e Durrësit.  U ulëm me BE-në në tryeze dhe e diskutuam. Ne nuk mund të marrim kredi sepse kanë ndryshuar gjërat. Ka strategji të reja për Shqipërinë dhe Durrësin” tha Balluku gjatë fjalës së saj.

Më shumë
spot_img
spot_img