Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

E hëna ditë zie, policia kroate jep informacion të detajuar: Si ndodhi aksidenti tragjik me 10 viktima

spot_img

Lajme të ngjashëm

26 korriku është shpallur ditë zie në Kosovë pas aksidentit tragjik me 10 viktima në Kroaci.

Sakaq, policia kroate ka dhënë informacion zyrtar lidhur rrethanat e aksidentit, ku ndër të tjera përshkruhet se shoferi i autobusit me shqiptarë që po kthehej nga Gjermania drejt Kosovës, humbi kontrollin e mjetit. Shkak për këtë dyshohet përgjumja.

Sheferi që drejtonte mjetin është arrestuar tashmë, ndërsa shoferi zëvendësues është mes viktimave të aksidentit. Ai e kishte lënë drejtimin e mjetit te kolegu rreth 30 minuta para aksidentit fatal.

Njoftimi i policisë kroate:

Qendra Operative e Komunikimit e Administratës Policore të Brod-Posavina, këtë mëngjes në orën 6 dhe 19 minuta, mori një raport për një aksident trafiku në autostradën A3 Bregana-Lipovac, në korsinë jugore, afër Slavonski Brod në të cilën ishin disa persona të vrarë, dhe shumë të plagosur.

Gjatë hetimit, në prani të avokatit të shtetit, policia përcaktoi se aksidenti i trafikut ndodhi në atë mënyrë ku një shtetas 52-vjeçar i Kosovës po drejtonte një autobus me targa të Kosovës, në korsinë jugore të A3 Bregana -Arruga e Lipovacit nga perëndimi në lindje. Duke arritur në kilometrin e 211 të autostradës A3, shoferi nuk lëvizi në mes të korsisë së shënuar, por e drejtoi automjetin në zonën me bar, dhe më pas autobusi u përmbys në atë anë. Anëtarët e brigadave të zjarrfikësve dhe ndërmarrjet gjithashtu ndërhynë në vendin e ngjarjes për të marrë trupat e të plagosurve.

Në këtë aksident trafiku, 10 persona u vranë, 15 persona u plagosën rëndë, ndërsa 30 persona u plagosën lehtë. Të dëmtuarit u transportuan në spitalin në Slavonski Brod për trajtim mjekësor, ku u mbajtën për trajtim të mëtejshëm.

Në orën 7.40 të mëngjesit, trafiku në pjesën e autostradës A3 u mbyll dhe u devijua, dhe në orën 11.35 trafiku u lëshua në një korsi.

Në orën 10.40, shoferi 52-vjeçar i autobusit u arrestua dhe, pas një hetimi penal, do t’i dorëzohet Administratës së Policisë Brod-Posavina me një kallëzim penal për dyshimin e kryerjes së një vepre penale sipas nenit 227 të Kodit Penal Shkaktimi i një aksidenti trafiku.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img