Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

“E hëna blu”, sot është dita më e trishtë e vitit, ja çfarë duhet të dini

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dita e sotme është zyrtarisht dita më depresive e të gjithë vitit 2022.

Quhet “E hëna blu” dhe mendohet se është një nga ditët kur të gjithë njerëzit janë më të pesimistë se çdo ditë tjetër, gjë që lidhet me faktorë të ndryshëm, si moti i vrenjtur, netët më të gjata të dimrit, si dhe ndjesia e post-atmosferës festive të celebrimeve të fundvitit.

Ndërsa për të flitet që në vitin 2005, “e hëna blu” është më shumë sesa thjesht një ‘trend’, por është një studim aktual i shpjeguar me detaje nga një psikolog.

Kjo e hënë supozohet se është dita më monotone, e mërzitshme dhe e mjerueshme e vitit.

Studiuesit kanë pohuar se nuk egziston ndonjë të vërtetë shkencore tek “e hëna blu” dhe shumë shkenctarë kanë aluduar se teoria e kësaj dite depresive është një strategji për të shtyrë njerëzit të prenotojnë udhëtime.

Megjithatë, shumë psikologë besojnë se teoria është një grumbullim faktorësh psikologjikë të nënvetdijes së njeriut, ku të gjithë stërmundohen për të mbetur produktiv dhe pozitiv në një ditë ku mungon energjia.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img