Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

E gjithë bota i kundërshton, por ja cilat janë dy vendet që po i ofrojnë mbështetje qeverisë së talebanëve

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas marrjes së pushtetit nga talebanët, Afganistani po përballet me një krizë humanitare, pasi qytetarët afganë po shesin sendet e tyre të çmuara për të paguar ushqimet.

Ministri i Jashtëm në detyrë i talebanëve, Amir Khan Muttaqi, u bëri thirrje shteteve të huaja që të ndihmojnë Afganistanin për ta përballuar këtë krizë.

“Ne besojmë se Shtetet e Bashkuara si një vend i madh duhet të kenë një zemër të madhe. Afganistani është një vend i varfër dhe nuk duhet të trajtohet mizorisht. Ne duam marrëdhënie pozitive dhe gjithëpërfshirëse me bashkësinë ndërkombëtare, dhe u kërkojmë atyre gjithashtu që të mos shtojnë presionin mbi popullin afgan”, tha Ministri i Jashtëm në detyrë, Amir Khan Muttaqi.

Edhe pse pjesa më e madhe e vendeve e ka kundërshtuar qeverinë e talebanëve, janë dy shtete të cilat po i ndihmojnë ata. Bëhet fjalë për Kinën dhe Pakistanin, të cilat kanë dërguar furnizime ushqimore dhe shëndetësore qeverisë në fuqi të talebanëve dhe kanë zhvilluar takime me përfaqësuesit talebanë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img