Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
2.1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

“E gjeta në top-formë”, Rama flet pas takimit me Thaçin në Hagë: Lufta e UÇK-së heroike, s’mund të futet në korniza të reja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama është shprehur besimplotë se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të arrijë të provojë pafajësinë përballë akuzave të ngritur nga prokurorët në Hagë.

Rama tha pas takimit me Thaçin se lufta e UÇK-së nuk mund të futet në korniza të reja, pasi ajo tashmë është “është e futur në kornizën e artë të heroizmit, sakrificave, gjakut të dhënë”.

Presidentin Thaçi e gjeta në “top-formë” u shpreh Rama jasht ambienteve të paraburgimit në Hagë.

“Ishte një çmallje e nevojshme. Presidentin Thaçi e gjeta në top formë, i bindur mbase dhe më shumë nga sa e kam takuar para, që kjo ishte një rrugë e pashmangshme për të provuar katërcipërisht para drejtësisë pastërtinë e plotë të luftës çlirimtare, dhe pastërtimin e idealit të luftëtarëve të UÇK-së. Nuk ka shumë për të thënë, natyrisht që të gjithë ne jemi të bindur se lufta çlirimtare e Kosovës nuk mund të rishkruhet, dhe nuk mund kurrësesi të futet në korniza të tjera, sepse ajo tanimë është e futur në kornizën e artë të heroizmit, sakrificave, gjakut të dhënë, dhe të gjitha përpjekjeve që kanë vijuar më tej për Kosovën demokratike dhe sovrane”, tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img