Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

E ftoi në Izrael sapo fitoi zgjedhjet, Albin Kurti i përgjigjet kryeministrit Netanyahu, por i shmanget ambasadës në Jerusalem

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c838b73499ea923e02f54ce79555bfd7

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti, njëherësh fitues i zgjedhjeve të parakohshme që u zhvilluan në Kosovë në muajin shkurt, i përgjigjet kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu.

Kreu i qeverisë izraelite e ftoi Kurtin në Izrael sapo ai fitoi zgjedhjet, për të hapur Ambasadën e Kosovës në Jerusalem.

Ndërkohë, Kurti sot i është përgjigjur homologut të tij dhe e falenderon për ftesën. Kryeministri i ardhshëm i Kosovës thotë se do ta vizitojë Izraelin “në një kohë të përshtatshme”, por nuk specifikon datë.

Madje, Kurti nuk e përmend fare as temën për hapjen e Ambasadës në Jerusalem.

“Kombi ynë ka qenë historikisht respektues ndaj komunitetit çifut. Si kryeministër i ardhshëm i Republikës së Kosovës, do ta kem kënaqësinë që t’i adresoj çështjet relevante të komunitetit çifut dhe trashëgimisë së tij në vendin tonë”, thuhet ndër të tjera në letrën e Kurtit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img