Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

E drejta e autorit, Margariti debat me autorët dhe kompozitorët (KËRKESAT E ARTISTËVE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

63a48109d0b4932824faf9a0f98feb81

Ndryshimet që po i bëhen ligjit për të drejtën e autorit janë përcjellë me debate mes Ministres së Kulturës Elva Margariti, dhe autorëve të muzikës. 

Ata kërkojnë rishikim të shpërndarjes së të ardhurave nga kjo e drejtë.

Gjatë një dëgjese publike, të organizuar në Muzeun Historik Kombëtar, kompozitorët Robert Radoja, Enver Shëngjergj, Elton Deda dhe Miron Kotani kundërshtuan propozimet, teksa janë shprehur se kanë 30 vite që dëgjojnë premtime dhe që fjala nuk mbahet asnjëherë.

Margariti ka propozuar që për mbledhjen e të drejtave të autorit të ketë vetëm një sportel, siç është SUADA, por kjo pikë kundërshtohet nga shoqatat ekzistuese.

“Eksperienca ka treguar që përdoruesit në momentin që agjenci të ndryshme shkonin të kërkonin të drejtën e atorëve që përfaqësonin krijionte jo pak konfuzion tek përdoruesit. Një kanal i vetëm është edhe më transparent kundrejt përdoruesve, por është edhe më i thjeshtë në monitorimin nga Ministria,” tha Margariti.

Mbledhja e të ardhurave nga e drejta e autorit sipas ligjit të 2016 shpërndahet: 40% orkestruesit, 30% interpretuesit dhe 30% producentit.

Ndërsa autorët kanë kërkuar që kjo shpërndarje të rishikohet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img