Tirana
few clouds
21 ° C
21 °
21 °
49 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

E dini çfarë u ndodh bimëve po t’u hidhni ujë të gazuar? Efekti i mrekullueshëm

spot_img

Lajme të ngjashëm

83ed02a09cea2e7e4af9ea84d146615e

Sipas disa rezulteteve praktike, rezulton që të ujitësh bimet në shtëpi me ujë të gazuar i ndihmon të jenë më të shëndetshme.

Ndryshe nga uji i çezmës, uji i gazuar është i përbërë nga minerale të cilat ndihmojnë në rritjen e bimëve dhe ushqimin e tyre.

Por duhet patur parasysh që, në rast se vendosim të ujitim bimët me ujë të gazuar, duhet që fillimish uji të lihet ne një enë të hapur per pak kohë sa të largohet disi karboni (derisa uji të jetë i qetësuar). Kjo për arsye se flluskat e karbonit mund ta dëmtojnë bimën.

Sigurisht nuk mjafton vetëm pak ujë i gazuar për të mbajtur një bimë në formë.

Duhet të kemi parasysh edhe këto praktika të mira si:

– Kur blini një bimë/lule të re, sigurohuni që të jetë e shëndetshme

– Pastroni vazhdimisht gjethet e bimës që mbani në shtëpi pasi sikurse njerëzit, edhe bimët kanë pore, të cilat kur nuk janë në kontakt me shiun që i pastron, rrezikojnë të dëmtohen nga pluhuri.

– Vendndodhja! Kjo është shumë e rëndësishme. Duhet të siguroheni që bima të përshtatet me vendndodhjen në raport me dritën, lagështinë dhe temperaturën.

Mos nguroi, përdorini këto metoda të lehta për të patur lule të shëndetshme dhe të bukura. 

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img