E bujshme, shërohet njeriu i parë i prekur me HIV-AIDS

Publikuar tek: bota, më 06:17 25-07-2017 E bujshme, shërohet njeriu i parë i prekur me HIV-AIDS

Një lajm i mirë për të gjithë planetin. Duket se më në fund është gjendur formula për të shëruar sëmundjen e rrezikshme dhe vdekjeprurëse, virusin HIV-AIDS.

Një fëmijë 9 vjeç nga Afrika e Jugut është diagnostikuar me HIV kur ishte një muajsh. Pas trajtimit me drogë anti-retrovirale (ART) për 40 javë trajtimi është ndalur për të analizuar shëndetin e djalit. Testet e gjakut në vitin 2015 tregonin se virusi HIV ishte në remision, që do të thotë se niveli i virusit në gjak ishte i pamundur të detektohet me testet standarde.

“Kjo ishte gjë e rrallë”, tha Dr. Any Violari nga Klinika Pediatrike në Universitetin e Afrikës së Jugut. “Duke studiuar këto raste, shpresojmë të kuptojnë se si është e mundur të heqim qafe virusin dhe atë me ndërprerje të trajtimit”, është shprehur mjeku duke shtuar se gjithçka që ka ndodhur ishte pothuajse një aksident

Ky është rasti i parë i regjistruar me AIDS në Afrikë ku virusi largohet pa ilaçe dhe rasti i tretë i tillë në botë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fundi i MS Paint: Ja 10 punime të mrekullueshme të realizuara me të
Zjarr masiv e erë e fortë në Francë, evakuuohen qindra banorë »
Article Logic
Execution time: 0.020894050598145
array(1) { ["section"]=> string(59) "e-bujshme-sherohet-njeriu-i-pare-i-prekur-me-hiv-aids-87242" }