Tirana
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
40 %
4.1kmh
20 %
Pre
23 °
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
23 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

E bujshme/ Kryeministri i Sllovakisë jep dorëheqjen pas skandalit të madh me vaksinat ruse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Sllovakisë Igor Matoviç ka dhënë zyrtarisht dorëheqjen nga posti i tij për të zgjidhur krizën politike të vendit.

773x435 cmsv2 38c6209f 1bbe 5c5b bab7 1d1c11ca89c0 5511012
Kryeministri i Sllovakisë Igor Matoviç

Qeveria Sllovake konfirmoi se i paraqiti dorëheqjen Presidentit Zuzana Čaputová pas një takimi të Martën.

“Presidenti Čaputová do të pranojë dorëheqjen e Kryeministrit IgorMatović”, thuhej në deklaratë deklaratë.

Të Dielën Matovič njoftoi se do të tërhiqej mes një skandali politik të shkaktuar nga një marrëveshje e fshehtë për të blerë vaksinën e koronavirusit Sputnik V të Rusisë.

Të paktën gjashtë anëtarë të kabinetit tashmë kishin dhënë dorëheqjen nga postet e tyre.

Kriza shpërtheu kur u zbulua një marrëveshje e fshehtë e arritur nga Sllovakia për të marrë 2 milion doza të vaksinës Sputnik V të Rusisë.

Sllovakia është një anëtare e BE dhe blloku nuk ka autorizuar ende vaksinën ruse.

Igor Matoviç mbrojti blerjen e Sputnik V, duke thënë se kjo do të përshpejtojë programin e vaksinimit në një nga vendet më të goditura të Bashkimit Evropian.

Sllovakia ishte anëtari i dytë i BE, pas Hungarisë, që bleu vaksinën nga Rusia.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img