Tirana
few clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
56 %
4.6kmh
20 %
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Dy vite në pandeminë e koronavirusit, mbi 270 milionë raste në të gjithë botën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Për gati dy vite bota vijon të përballet me pandeminë e koronavirusit, tashmë edhe me variantet e reja si Delta, Delta Plus dhe Omicron.

Qindra miliona njerëz janë infektuar në mbarë botën, ndërsa mbi 5 milion e 400 mijë të prekur nga Covid-19 kanë ndërruar jetën që nga fillimi i pandemisë në muajt e parë të 2020-ës.

Të paktën sipas statistikave të rapotuara publikisht, deri më tani në të gjithë botën janë infektuar 279,939,177 njerëz.

5,415,197 është numri i vdekjeve nga koronavirusi në rang global, ndërsa 250,199,305 njerëz janë shëruar.

Ekspertët thonë se Omicron, varianti më i fundit i Covid-19, ndonëse përhapet shpejt, është i lehtë në simptomat që shkakton. Ata e shohin këtë variant si “fillimin e fundit” të pandemisë.

Më shumë


spot_img

spot_img