Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
24 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dy tenderat për ushqime dhe maska gjatë pandemisë, SPAK nis hetimet për ministen Olta Xhaçka

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e2c60fc54b96c5a51709bf9a50f2eee8

SPAK ka nisur hetimet për ministren e Jashtme Olta Xhaçka.

Bëhet me dije se hetimi nga SPAK ka të bëjë me 2 dy tendera të “Mbrojtjes”, kur edhe Xhaçka ishte ministre e Mbrojtjes.

Mësohet se hetimi ka ardhur pas denoncimit nga PD për një tender ushqimorë gjatë kohës së pandemisë për familjen në nevojë, ndërsa gjatë hetimit SPAK ka zbuluar edhe një tender për 300 mijë maska për ushtrinë.

SPAK ka dyshime për abuzim pasi ka zbuluar se tenderi në fjalë është rinegociuar nën argumentin e Xhaçkës se Ministrisë së Mbrojtjes i erdhën asokohe maska dhuratë dhe se nuk donte që të mbeteshin stok.

Gazetarja Klodiana Lala raporton se  Xhaçka është marrë në pyetje nga SPAK për këtë prokurim, pasi në të gjendet firma e saj. Sa i takon tenderit të ushqimeve, SPAK po heton për rolin që ministrja ka patur në procedurë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img