Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Dy të vdekur dhe 21 të plagosur nga shpërthimet në Afganistan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën dy persona u vranë dhe 21 të tjerë mbetën të plagosur, si pasojë e tre shpërthimeve në kryeqytetin e provincës lindore, Nangarhar, Afganistan.

Sulmet janë përshkruar si shpërthimet e para vdekjeprurëse që kur talibanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit më shumë se një muaj më parë.

Dëshmitarët dhe një anëtar i administratës së udhëhequr nga talibanët kanë thënë se të paktën njëri nga shpërthimet në Jalalabad ka qëlluar një makinë në cilën ndodheshin luftëtarë talebanë. Mes të plagosurve ka gra dhe fëmijë.

Jalalabad është kryeqyteti i Nangarhar, zemra e grupit të Shtetit Islamik në Afganistan, i cili mori përgjegjësinë për një sulm të përgjakshëm që vrau më shumë se 100 njerëz në aeroportin e Kabulit në fund të gushtit.

Talebanët u kthyen në pushtet në mes të gushtit pas rrëzimit të qeverisë së mëparshme dhe ata kanë premtuar se do të rivendosin paqen dhe sigurinë në vend.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img