Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
3.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Dy shkencëtarë amerikanë fitojnë “Nobel” në Mjekësi: Studiuan shqisat e prekjes (Çmimi marramendës që do ndajnë bashkë)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy shkencëtarë amerikanë kanë fituar çmimin Nobel në vitin 2021 në mjekësi për studimin e tyre që zbuloi sekretet e shqisës së prekjes.

Prof David Julius, një fiziolog në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko dhe Prof Ardem Patapoutian, një neuroshkencëtar në Scripps Research në La Jolla, California u nderuan për zbulimin e tyre të receptorëve në lëkurë që ndjejnë nxehtësinë, të ftohtin dhe prekjen – duke i bërë ata ato janë vendimtare për mbijetesën.

Çmimi, i shpallur të hënën nga asambleja Nobel në Institutin Karolinska në Stokholm, vlen 10 milionë korona suedeze (845,000 paund), për t’u ndarë në mënyrë të barabartë mes fituesve.

Profesori Patrik Ernfors, një ekspert në biologjinë shqisore në Institutin Karolinska dhe anëtar i komitetit Nobel tha: “Puna ka zbuluar një nga sekretet e natyrës duke shpjeguar bazën molekulare për të ndjerë temperaturën dhe forcën mekanike.”

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img