Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Aktualitet

Dy persona humbin jetën nga Covid-19 në vend, më shumë se 1 mijë të infektuar në 24 orë

Shkruar nga Newsbomb
Dy persona humbin jetën nga Covid-19 në vend, më shumë se 1

Ministra e Shëndetësisë njofton se janë bërë 2260 testime dhe kanë rezultar pozitivë 1019 qytetarë.

Fatëkeqësisht dy persona kanë humbur jetën. Janë shëruar 1159 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 299,258 që nga fillimi i epidemisë.

E plotë:

Ministria e Shëndetësisë: 2260 testime, 1019 qytetarë të infektuar, dy humbje jete dhe 1159 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2260 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1019 qytetarë, në këto bashki:

335 në Tiranë, 67 në Durrës, 57 në Lushnje, 56 në Sarandë, 48 në VLorë, 41 në Shkodër, 38 në Berat, 34 në Elbasan, 31 në Fier, 28 në Kamëz, 26 në Korçë, 20 në Divjakë, nga 16 qytetarë në Krujë, Himarë, 15 në Lezhë, 14 në Gjirokastër, 13 në Kuçovë, 11 në Pogradec, nga 10 qytetarë në Mallakastër, Gramsh, nga 9 qytetarë në Kurbin, Maliq, nga 8 qytetarë në Vorë, Dibër, Devoll, Skrapar, nga 7 qytetarë në Shijak, Tepelenë, Dimal, 6 në Kavajë, nga 5 qytetarë në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Tropojë, Patos, Selenicë, Delvinë, 4 në Mirditë, nga 3 qytetarë në Rrogozhinë, Mat, Përmet, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Kukës, Roskovec, Cerrrik, nga 1 qytetar në Has, Kolonjë, Belsh.

Janë 8,580 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 70 vjeçe, një qytetar nga Korça 71 vjeç.

Janë shëruar 1159 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 299,258 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 1019

Të shëruar në 24 orë 1159

Të shtruar në spitale 27

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 2260

Testime totale 1,916,587

Raste pozitive 311,381

Raste të shëruara 299,258

Raste Aktive 8,580

Humbje jete 3,543

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,695

Fier 686

Durrës 679

Vlorë 454

Elbasan 397

Shkodër 347

Berat 317

Korçë 315

Lezhë 267

Gjirokastër 216

Dibër 129

Kukës 78

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese