Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
35 %
5.1kmh
0 %
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Dy makinat e Google Maps mbërrijnë në Shqipëri, ja si do funksionojë fotografimi i rrugëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy makina të “Google” kanë mbërritur në portin e Durrësit dhe pritet që shumë shpejt të nisin rrugëtimin nëpër Shqipëri, ku do të fotografojnë disa nga rrugët kryesore të vendit.

Por si funksionojnë?

Makinat janë të pajisura me kamera dhe sensorë tepër të fuqishëm, të cilat kryejnë fotografimin e pamjes përreth në një kualitet tepër të lartë dhe më pas i përpunojnë ato për t’i kthyer në foto 360 gradë. Disa prej maikave të Google janë pa shofer, por në rastin e Shqipërisë ato do të drejtohen nga njerëzit.

Fotografimi i rrugëve shqiptare do të aplikohet në hartat e Google, për opsionin që quhet “Street Vieë” dhe që i jep mundësi çdokujt të vëzhgojë rrugët e Shqipërisë me sytë e një këmbësori.

Më shumë


spot_img

spot_img