Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
0.5kmh
40 %
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Dy kamikaze vrasin 22 persona në Nigeri, shpërthimet plagosin dhe 18 të tjerë

Lajme të ngjashëm

Dy femra kamikaze kanë sulmuar qytetin Borno që ndodhet shumë afër Maiduguri-t të Nigerisë duke vrarë 22 persona dhe plagosur 18 të tjerë.

Kamikazet kanë shpërthyer njëra pas tjetrës duke qenë shumë afër me njëra-tjetrën në një zonë, e cila konsiderohet si një nga vendet më të populluara të Afrikës. Asnjë organizatë terroriste nuk ka marrë deri tani përgjegjësinë e sulmit, raporton Reuters.  

“Fatkeqësisht 22 njerëz kanë humbur jetën dhe 18 ë tjerë janë plagosur, disa prej tyre rëndë. Sulmi i parë u bë pranë një xhamie, ndërsa sulmi i dytë 50 metra më larg, pak minuta më vonë”, ka thënë zëdhënësi i ushtrisë Sani Usman.


Më shumë