Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Dy javë izolim për ata që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia, Alimehmeti: S’është ky problemi, por të infektuarit që…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vendimi i Komitetit Teknik të Ekspertëve, për karantinë dy-javore për ata që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut, ka krijuar një debat publik pasi ka pasur shumë aktorë social-politikë që e kanë kundërshtuar.

Lidhur me këtë, mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti duke folur për News24 krahasoi infektimet në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut me ato në Kosovë dhe Itali, ku treguesit janë thuajse në të njëjtat nivele. Eksperti epidemiolog tha se karantina nuk ka sens shkencor, pasi studimet kanë treguar se infektimet e importuara zënë vetëm 2% të infektimeve në rang shteti.

Mjeku analizoi se problemi më i madh qëndron te pamundësia e qeverisë dhe e organeve ligjzbatuese për të kontrolluar karantinimin e të infektuarve aktivë.  

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img