Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Dy herë brenda pak ditësh, KLP mblidhet nesër për të pezulluar nga puna prokurorin e Sarandës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP), pas mbledhjes për pezullimin e gjyqtares së “Tik Tok-ut” Enkeleda Kapedani, do të mblidhet nesër për të pezulluar nga puna prokurorin e Sarandës, Sali Hasa.

Ai u arrestua disa ditë më parë për “korrupsion” ndërsa sot Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka vendosur masën “arrest me burg”.

Prokurori është nën akuzë se ka shpëtuar nga ndjekja penale shtetasi Emiljano Mirani i cili ishte akuzuar për plagosje të lehtë me dashje.

Referuar njoftimit zyrtar të SPAK, bëhet me dije se hetimet kishin nisur për disa vepra penale, kryesisht “trafik droge” dhe “grup kriminal”, dhe më pas janë zbuluar dy skema të tjera.

Sali Hasa akuzohet për veprën penale “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”. Ka qenë një dosje që ai kishte në dorë dhe po bënte hetime, e cila “i ka bërë gropën” prokurorit të Sarandës.

Teksa Hasa kryente hetime për Emiljano Miranin, motra e këtij të fundit Elsona Papa i ka shkuar në zyrë dhe i ka dhënë para. Mirani akuzohej për veprën penale “Plagosje e lehtë me dashje” dhe pasi prokurori mori paratë, hetimet ndaj të pandehurit të sipërpërmendur u pushuan.

Më shumë

spot_img
spot_img