Tirana
scattered clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
2.1kmh
40 %
Die
13 °
Hën
12 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
15 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

Dy ditë zie kombëtare dhe gjendje e jashtëzakonshme 12 mujore në Genova, gjobë 150 mln EURO kompanisë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte shpalli 2 ditë zie kombëtare dhe gjendjen e jashtëzakonshme për një periudhë prej 12 muajsh në Genova.

 

Gjithashtu Qeveria e Italisë akordoi një fond prej 5 milionë eurosh shtesë për rajonin e Ligurias.

Ekipet e shpëtimit kanë pak shpresa për të gjetur të mbijetuar poshtë rrënojave të ures ‘Morandi’ ku 39 persona,mes tyre dhe dy shtetas shqiptar, humbën jetën dhe 15 të tjerë gjenden në spital ku 9 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetsore.

Mendohet se dhe 20 persona të tjerë ndodhen poshtë rrënojave të urës. Më shumë se 400 persona janë evakuuar nga zona.

Ende nuk është gjendu shkaku se pse u shemb ura po kjo tragjedi ka hapur debate të mëdha në vend ,lidhur me kushtet e sigurisë të urave të tjera në vend.

Qeveria gjithashtu dënoi kompaninë që kishte për detyrë kontrollimin dhe mirëmbajtjen e urës, ku dhe u gjobit më 150 milionë euro.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img