Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
25 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

dUrim me rastin e festës të pavarësisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Që shqiptarët po ikin nga atdheu, kjo as ka diskutim. Këtë ma konfirmojnë edhe fakte statistikore që tregojnë ulje abonentësh për telefoninë mobile dhe mbyllje masive numrash telefoni…

Por, nuk ikin nga varfëria jo… Mos u bëni naivë… I varfëri kur ndjen se është në vendin e vet punon dhe ja del të keqes.

Puna është shumë më e thellë. Kombi po humbet forcën magnetike ndaj individit që i del nga orbita. Kjo është drama. Nuk ka struktura mbajtëse. E përzë toka e papunuar, sipërmarrjet që nuk punësojnë, atdhedashuria e zbehur, mosbesimi te politika, padrejtësitë, mosbesimi te fqinji, miku, prindi, jetesa në një mjedis egoist dhe armiqësor, braktisja nga shërbimet sociale të shtetit, lënia në dorë të fatit, shëndetësia vdekjeprurëse, shkollimi pa pikë vlere te kioska universitare që as Lana nuk i lan dot, zhveshja nga kultura dhe traditat kombëtare që janë rrënjët e kombit, edhe kalatë ja rimori turku e i vu zjarr, nga Sula i lavdishëm, me ndihmën e ministrisë të kulturës, ikin si ikën çamët, hebrenjtë, arbëreshët, ikin, ikin, injorimi nga elitat politike, mërzia urbane, i veçuar nga pasuritë e kombit, i fyer nga pushtetarët, i ndjerë si qytetar i dorës së dytë përballë militantëve dhe klientelistëve, mërziten me Shqipërinë, ik, ik, ik, jo mo jo, nuk është varfëria thjesht jo…

Më shumë

spot_img