Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
55 %
1.5kmh
75 %
Sht
15 °
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
E shtunë, 16 Tetor, 2021
spot_img

Duken si të parëndësishme, por këto janë simptomat e para të sulmit në zemër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

313bd0fc0023e9a9b5d4dacfec9abef1

Simptomat e njohura të sulmit në zemër janë dhimbja në gjoks dhe shqetësime në pjesën e kraharorit të majtë.

Por, siç shpjegon Dr. Suzanne Steinbaum, ekzistojnë disa mënyra të tjera që trupi juaj mund t’iu tregojë kur diçka nuk po shkon siç duhet me zemrën tuaj.

Lexoni më poshtë lidhur me detajet mbi katër simptoma të sulmit në zemër, për të cilat të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm.

Gulçim

Sipas Steinbaum, drejtoreshë e Institutit të Zemrës në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork, gratë shpesh kanë vështirësi në frymëmarrje disa javë para se t’i shkaktohet një sulm në zemër.

Dhimbje shpine

Dhimbja e shtuar në pjesën e poshtme apo të sipërme të shpinës mund të shpjegohet si stres në muskulin e zemrës, bënë me dije Steinbaum.

Dhimbje nofullash

Drejtoresha e Institutit të zemrës rrëfen lidhur me skorien e një gruaje që pësoi sulm në zemër, teksa simptoma e mëhershme që iu kishte paraqitur ishte dhimbja në nofull.

“Ajo vizitoi një dentist, por se ky i fundit nuk arriti t’ia gjente burimin e dhimbjeve”, deklaroi Dr. Steinbaum.

Ky siklet, sipas saj, i shkaktoi asaj sulm në zemër.

Të përziera

Simptomat e gripit shpesh raportohen javë dhe ditë para një sulmi në zemër. Në fakt, siç shpjegon Steinbaum, pacientët kishin paraqitur simptoma të gripit disa herë para se të pësonin sulm në zemër.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img