Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Duke vizituar foshnjen sa “një grusht”, doktor Spiro Damo një jetë në shërbim të prematurëve; si i shpëtoi jetën bebes që lindi 890 gr

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një foto tejet emocionuese në facebook. Në të shihet mjeku i njohur Spiro Damo, mjekut i cili ka një jetë në shërbim të fëmijëve prematurë në repartin e Neonatologjisë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”.

Ai është duke vizituar një foshnje premature, e cila ka lindur para kohe. Dhe pse e vockël dhe ndryshe nga bebet e tjera, foshnja sa “një grusht” të fal emocione të veçanta kur e sheh.

“Doktori është shembull i përkushtimit e profesionalizmit, në përpjekjen e përditshme për të shpëtuar jetë”, shkruan Manastirliu.

Në vitin 2017 një fosnje nga Tirana i shpëtoi vdekjes falë doktorit Spiro Damo, i cili tha se “bebi vuante në barkun e nënës dhe u detyruam të bënim zgjidhje të shpejtë, pasi rrezikohej dhe jeta e nënës. Lindja u krye me operacion. Rasti i Zoit është sukses pasi dikur këta fëmijë nuk arrinin të jetonin”.

Sipas doktor Damos në një intervistë në 2017, 7 në 100 lindje janë prematurë por falë investimeve është rritur ndjeshëm përqindja e jetueshmërisë së këtyre foshnjave.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img