Tirana
broken clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
9 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

“Duhet të pres që dikush të më kërkojë të martohem?”, talebanët u ndalojnë vajzave gjimnazin: Në klasa vetëm djem dhe mësues

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Talebanët u kanë ndaluar vajzave kthimin në shkollat e mesme në Afganistan. Liderët e rinj të vendit morën vendimin që vetëm djemtë dhe mësuesit burra të kthehen nëpër klasa, ndërsa vajzat do të qëndrojnë në shtëpi.

Një nxënëse afgane tha për BBC se ishte e shkatërruar. “Gjithçka duket shumë e errët,” tha ajo.

Pavarësisht premtimeve të talebanëve, kjo është shenja e fundit që Afganistani po kthehet në sundimin e ashpër të viteve 1990.

Vajzat që duhet të shkojnë në shkollë të mesme dhe prindërit e tyre thanë se perspektivat janë të zymta.

Unë jam shumë e shqetësuar për të ardhmen time,” tha një nxënëse afgane, e cila kishte shpresuar të bëhej avokate.

“Çdo gjë duket shumë e errët. Çdo ditë zgjohem dhe pyes veten pse jam gjallë? A duhet të qëndroj në shtëpi dhe të pres që dikush të trokasë në derë dhe të më kërkojë të martohem? Ky është qëllimi i të qenit grua?”,  tha e reja me dëshpërim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img