Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

‘Duhet të dalin para drejtësisë përgjegjësit nga teknikët dhe punëtorët e aeroportit’, Balluku reagon për grabitjen në Rinas: Është një alarm, shteti do të flasë qartë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka reaguar nga Berlini në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur sot në Aeroportin e Rinasit.  

albsig

Balluku e quan këtë një ngjarje të përsëritur referuar grabitjeve që janë bërë më herët.

Sipas Ballukut, kushtet në aeroport janë të kërcënueshme lehtësisht dhe se duhet të dalin para drejtësisë personat përgjegjës nga radhët e teknikëve dhe punëtorëve të TIA për sigurinë.

Balluku përfundon se shteti do të flasë qartë dhe do të veprojë me të gjithë fuqinë e detyrimit për të garantuar sigurinë.

‘Kjo është një ngjarje shumë e rëndë dhe e përsëritur për fat të keq. Të gjitha përpjekjet e autoriteteve shtetërore për t’i imponuar kompanisë kineze, që mban në koncesion Aeroportin e Rinasit, investimet e nevojshme në sistemin e sigurisë, nuk janë dëgjuar ashtu si duhet. Sistemi i sigurisë ka rënë përsëri dhe përsëri grabitësit kanë mundur të hyjnë deri në pistë, duke provuar se në këto kushte aeroporti është i kërcënuar lehtësisht, deri edhe nga akte më të rënda se kaq. Ky është një alarm, që këtë herë s’duhet të kalojë dhe s’do të kalojë, vetëm me nxjerrjen para drejtësisë të personave përgjegjës nga radhët e teknikëve dhe punëtorëve të TIA për sigurinë. Këtë herë shteti duhet dhe do të thotë shumë shpejt një fjalë më shumë. Fakti që aeroporti njësoj si të gjithë aeroportet në Evropë, nuk mbrohet e as garantohet në sigurinë e vet nga Policia e Shtetit, po nga sistemi i sigurisë së vetë kompanisë, nuk do të thotë aspak se ne duhet e do të rrimë me duart të lidhura. Aspak. Shteti do të flasë qartë dhe do të veprojë me të gjithë fuqinë e detyrimit për të garantuar sigurinë dhe funksionimin normal të aeroportit të vetëm ndërkombëtar të vendit’, shkruan Balluku.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img