Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

“Duhet armëpushim i menjëhershëm”, Franca dhe Gjermania thirrje Putinit: Zhvillo negociata të drejtpërdrejta me Zelenskyn

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë i kanë kërkuar Vladimir Putinit të Rusisë që të zhvillojë negociata të drejtpërdrejta dhe serioze me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz folën me Putinin me telefon për 80 minuta dhe i kërkuan që të ketë bisedime direkte me Zelenskyn.

albsig

spring

“Dyshja këmbëngulën për një armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse”, tha zyra e kancelar gjerman.

Mësohet se udhëheqësi rus tha se Moska ishte e hapur për rifillimin e dialogut me Kievin, sipas Kremlinit. Ai nuk përmendi mundësinë e bisedimeve të drejtpërdrejta midis tij dhe homologut të tij ukrainas.

Franca dhe Gjermania i kërkuan gjithashtu zotit Putin të lirojë 2,500 luftëtarë ukrainas të marrë si robër lufte në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img