Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
36 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

“Duam të kemi edhe pasaportën e Kosovës”, Berisha i premton qytetarit nga Kukësi: Sapo PD të vijë në pushtet! Me presidentin Rugova…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministi Sali Berisha pasditen e sotme është ndalur në qytetin e Kukësit ku dhe po zhvillon një takim me mbështetësit e tij.

Gjatë takimit një nga qytetarët i është drejtuar Berishës duke e pyetur se nëse ata mund të kenë edhe pasaportën e Kosovës, ashtu sikurse kanë atë të Shqipërisë.

albsig

spring

Banorët e trevave të Kukësit, Hasit dhe Malësisë së Gjakovës të kishin dy pasaporta, të Shqipërisë dhe Kosovës. Ndjehemi aq shqiptarë të Shqipërisë sa edhe shqiptarë të Kosovës, ashtu sikurse ndjehen banorët e Kosovës shqiptarë.”, tha qytetari.

Berisha tha se kur ai ishte President ka dekretuar shtetësin shqiptarë, për të gjithë shqiptarët kudo që janë dhe i premtoi qytetarit se sapo PD të vijë në pushtet do e zbatojë këtë marrëveshje.  

“ Nuk ka diskutim se kufijtë më trungun e kombit shqiptar përbëjnë një nga padrejtësitë më të mëdha historike. Por, nga ana tjetër fal qëndresës së shqiptarëve të Kosovës dhe mbështetjes së fuqishme të. Duke thënë këtë proceset integruese të cilat  duhet ti bëjnë kufijtë krejt të parëndësishëm kanë mbetur vend numëro. Ju shtruat me të drejtë problemin e dy pasaportave. Si President unë kam dekretuar shtetësin shqiptar, për shqiptarët kudo që janë. Ai dekret është publikuar është aplikuar me një rezervë. Me Presindetin Rugova në atë periudhë nuk e inkurajonim shumë, nuk kufizomin, por dëshirë që të largoheshin njerëz nga Kosova nuk donim. Ishin në luftë, por ne dëshironim qëndresë dhe jo largim.

Më 99 ata e bënë të pamundur nënshtetësinë për shqiptarët jashtë vendit. Në 2012 pasi e studiuam atë ligj gjetën të tju rikthenim të drejtës e shtetësisë të gjithë shqiptarëve, përveçse joshqiptarëve që banonin në Kosovë. Për shqiptarët që banonin në Kosovë vendosëm që do duhej një marrëveshje me qeverinë e Kosovës.

Nuk ka apse të jetë kjo një privligj, e zonave të ndara në mes nga kufiri. Tropoja është e ndarë në mes, Hasi, Kukësi, nuk kapse të jetë e vetëm e këtyre duhet të jetë e të gjithë shqiptarëve, në Kosovë, në Shqipëri. Në këtë mënyrë ne bëjmë një hap të madh dhe nuk shkelim asnjë marrëveshje, përkundrazi ndjekim atë standart që ndjekin vendet Europiane me njëri-tjetrin. Ndaj dhe shpallja e angazhimi në këtë marrëveshje është zotimi i PD me rikthimin e saj në pushtet”, tha Berisha.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img