Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Dua Lipa tregon historinë: 15 vjeçe u largova nga Kosova për tu bërë një yll popi

Shkruar nga Newsbomb

Këngëtarja Dua Lipa, ka folur edhe një herë për rrugëtimin e saj nga Kosova për të bërë realitet ëndrrën e saj të një ylli ndërkombëtar.

Këngëtarja me famë ndërkombëtare, Dua Lipa gjithmon zgjedh të tregojë me krenari se është shqiptare, por jo vetëm kaq.

Së fundmi Dua Lipa ka emocionuar me një rrëfim të bërë në emisionin e famshëm britanik “The Graham Norton Show”” ku ka folur për përvojën e saj të shpërnguljes nga Kosova në Londër kur ishte 15-vjeçe

E lindur në Londër nga prindër shqiptarë që ikën nga konflikti dhe paqëndrueshmëria politike në Ballkan, Dua u largua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2008 kur familja e saj u zhvendos në Prishtinë për të jetuar, pasi Kosova shpalli pavarësinë.

Megjithatë, pas disa vitesh, ylli në krijim vendosi të kthehej me guxim në Britaninë e Madhe vetëm në moshën 15-vjeçare për të ndjekur ëndrrat e saj për t’u bërë një yll i muzikës pop, - shkruan DailyMail.

“U ktheva në Londër nga Kosova vetëm kur isha 15 vjeçe sepse kishte më shumë mundësi në muzikë në Londër. Ishte një kohë e mirë”, tha ajo.

Dua Lipa kthehet ne Londer ne moshen 15-vjeçare

E pyetur se si ndihej duke bërë një lëvizje kaq të madhe në një moshë kaq të re, tha se pavarësisht mungesës së tyre fizike ajo ende ndihej jashtëzakonisht e mbështetur nga familja e saj.

“Jam shumë pranë prindërve të mi, të cilët më besuan shumë, ndaj isha sa më mirë. Familja ime më mban të vendosur në të gjitha çmenduritë”, ka treguar Dua.

Dua u kthye në Britaninë e Madhe në vitin 2014, pasi besonte se duhej të lëvizte nëse donte të depërtonte në tregun ndërkombëtar të muzikës.

Pasi u kthye në Londër, ajo u transferua tek një mik i vjetër i familjes në Camden dhe ndoqi shkollën Parlament Hill, ku arriti katër nivele A në Politikë, Psikologji, Anglisht dhe Studime Mediatike.

Pavarësisht distancës, Dua qëndroi pranë familjes dhe nëna e saj madje fluturoi në Londër për mbrëmjet e prindërve.

Krahas shkollës dhe punës së çuditshme të modelimit për ASOS dhe Topshop, ish-studentët e së cilës përfshijnë Billie Piper, Amy Winehouse dhe Keeley Hawes, dhe filmonte kopertina të këngëve pop për YouTube dhe SoundCloud.

Dua Lipa merrte mësime në fundjavë në Sylvia Young Theatre School

Përfundimisht videot e saj ranë në sy të Ben Mawson në Tap Management, i cili përfaqëson Ellie Goulding, Lana Del Rey dhe Leigh-Ann Pinnock të Little Mix.

Kënga e saj origjinale Hotter Than Hell, e cila u shfaq në albumin e saj debutues të vetëtitulluar, çoi në nënshkrimin e saj me Warner Bros. Records

Kengetarja shqiptare Dua Lipa, nena e saj Anesa, vellai Gjini, motra e saj Rina dhe babai Dukagjin Lipa/ Foto ne 2019

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese