Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
20 °
E martë, 30 Maj, 2023

Dronët amerikanë do fluturojnë në lartësi më të mëdha dhe më në jug të Detit të Zi, për të shmangur incidentet me Rusinë

Lajme të ngjashëm

Vendimi i SHBA-së për të fluturuar dronët e saj të mbikëqyrjes më në jug mbi Detin e Zi, pasi një avion rus u përplas me një dron amerikan në fillim të këtij muaji, “kufizon padyshim aftësinë tonë për të mbledhur inteligjencë” në lidhje me luftën në Ukrainë, thotë një zyrtar i lartë ushtarak amerikan për CNN.

Fluturimi i dronëve në distanca më të mëdha zvogëlon cilësinë e inteligjencës që ata mund të mbledhin, shpjegoi zyrtari ushtarak, duke vënë në dukje se satelitët spiun mund të kompensojnë deri në një farë mase, por kanë kohë më të shkurtra mbi objektivat, duke ulur përsëri efektivitetin në krahasim me dronët e vëzhgimit.

Pasi avioni rus u përplas me një dron amerikan Reaper në fillim të këtij muaji, SHBA filloi të fluturonte dronët e saj vëzhgues më në jug dhe në një lartësi më të madhe mbi Detin e Zi se më parë, duke i vendosur ata më larg nga hapësira ajrore që rrethon Gadishullin e Krimesë dhe pjesët lindore të Detit të Zi.

Kur CNN raportoi për herë të parë këtë ndryshim, një zyrtar amerikan tha se rrugët e reja ishin pjesë e një përpjekjeje “për të shmangur të qenit shumë provokuese”, pasi administrata e Biden vazhdon të jetë e kujdesshme për të shmangur çdo incident që mund të përshkallëzohej në një konflikt të drejtpërdrejtë me forcat ruse.

Zyrtari tha se fluturimet me dron do të vazhdojnë në këtë mënyrë “për momentin”, por shtoi se tashmë ka “një oreks” për t’u kthyer në rrugët më afër territorit të kontrolluar nga Rusia.


Më shumë