Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

“Dritë jeshile”, SHBA miraton edhe përdorimin e vaksinës “Johnson & Johnson”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3f969f3c7ab2fad48f9a536325ac6fad

Vaksina e kompanisë “Johnson & Johnson” është rekomanduar për përdorim emergjent nga një panel këshillimor ekspertësh i administratës amerikane të ushqimit dhe barnave.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA vendosi të Premten për të dhënë dritën për vaksinën J&J, pas një votimi nga 22 ekspertë të pavarur, të cilët janë shprehur se përfitimet e vaksinës ishin më të mëdha sesa rreziqet e saj për njerëzit e moshës 18 vjeç e lart.

Vaksina e kompanisë “Johnson and Johnson” mund të ruhet në temperatura normale frigoriferike, duke e bërë shpërndarjen më të lehtë sesa për dozat e kompanive “Pfizer” dhe “Biontech” si dhe “Moderna”, që përdorin teknologjinë “rna” dhe transportohen në temperatura ekstremisht të ulëta.

Më shumë

spot_img
spot_img