Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
30 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dritë jeshile për negociatat, ministrja e Austrisë për BE: Kemi nevojë për ju, pa vendet e Ballkanit Perëndimor Bashkimi Europian nuk është i plotë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja për Bashkimin Evropian dhe Kushtetutë të Republikës së Austrisë, Karoline Edtstadler gjatë konferencës për shtyp ka përgëzuar ministren e Jashtme, Olta Xhaçka për zgjedhjet e 25 prillit  gjithashtu ajo shprehu dëshirën për një bashkëpunim më të fortë me Shqipërinë.

Edtstadler tregoi se Austria po mbështet të gjithë rrugëtimin e Shqipërisë për të hyrë në Bashkimin Europian dhe se për aq kohë sa vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë të integruara, BE nuk është e plotë.

“Kemi rrënjë të forta marrëveshje historike me Shqipërinë, kemi rrënjë të forta ekonomike dhe kjo është aryseja pse ne kujdesemi për këtë rajon. Së dyti të mundësojmë lëvizshmërinë e njerëzve dhe kjo është arsyeja e cila po përpiqemi për pasaportën e gjelbër dhe ka patur unitet në BE për këtë pasaportë. Dhe jemi të bindur që duhet të përfshijmë dhe vendete e treta në këtë pasaportë të gjelbër për të mundësuar një lëvizshmëri sa më të sigurt sepse kjo është kyçe për ekonominë tonë, turizmin.

Sepse ne shkojmë drejt një normaliteti më të madh.  Duam të përfshijmë edhe Shqipërinë dhe të gjitha vendet e ballkanit perëndimor. Pika tjetër është migracioni kemi nevojë për vendet e Ballkanit Perëndimor sidomos për Shqipërinë  për problemet e migracionit dhe këtu Shqipëria është një partnere e fortë.  Në 2021,  52 migrantë janë ndaluar këtu, ndaj që kupton që duhet të punojmë bashkë me ju. Kemi nevojë për ju. Duhet t’ju japim ju prespektivën për të hyrë në BE. Nëqoftëse do të ndalemi këtu të gjithë humbasim dhe kjo është arsyeja pse po mbajmë koferencën e parë ndërqevertitare për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe vendet e tjera.

Ju po bëni shumë që ti tregoni BE që doni të shihni hapa të mëtejshme. Ju jeni nagazhuar sidomos në Shtetin e së drejtës dhe Austria po mbështet pesë projekte në këtë drejtim. Për aq kohë sa vendet e ballkanit perëndimor nuk janë pjesë e BE ky projekt nuk është i plotë. Duhet të plotësojëm endeqet ju jen të rrethuar nga antarë të BE dhe meritoni prespektivë dhe ne po luftojmë për këtë. Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor duhet të përfshihen në këtë proces dhe ky proces do të fillojë më 9 maj në ditën e Europës”, tha ajo.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img