Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
59 %
3.1kmh
0 %
Hën
16 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Drejtuesja e Prokurorisë së Kukësit kallëzon 3 anëtarë të KPK-së, ja për çfarë i akuzon

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtuesja e Prokurorisë së Kukësit, Rita Gjati, ka kallëzuar në Prokurori ish-kryetaren e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe 2 anëtarë të saj.

Përkatësisht janë kallëzuar ish-kryetarja e KPK-së Genta Bungo dhe anëtarët Alma Faskaj e Lulëzim Hamitaj.

Në korrik të vitit 2020, Bungo u zëvendësua nga Pamela Qirko.

Sipas Gjatit, anëtarët e KPK-së kanë shpërdoruar detyrën e tyre. Mësohet se Rita Gjati i akuzon se ata nuk kanë marrë në shqyrtim disa fakte që ajo ua kishte paraqitur me dokumente. 

“Nga shqyrtimi i raportit të rezultateve të hetimit të kryera nga KPK për tre kriteret, atë pasuror, profesional dhe të figurës, si dhe provat, të cilat KPK u ishte referuar në nxjerrjen e rezultateve, konstatova se nga ana e KPK nuk ishin administruar në hetimin administrativ shumë të dhëna e dokumente zyrtare, të cilat ishin dërguar nga ana ime dhe ndikonin drejtpërdrejt në rezultatet e hetimit dhe ishin depozituar nga ana ime si subjekt rivlerësimi”,- thuhet në kallëzimin penal të prokurores Gjati.

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img