Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
38 °
Sht
33 °
Die
34 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Drejtues në disa shkolla nga Krasta në Klos e Burrel, humb jetën mësuesi i nderuar, autor i disa librave me interes kombëtar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0b577f7a7f0562a8c03d86be5aaa3400

Ditën e sotme mësohet se është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare mësuesi dhe studiuesi i njohur në Mat, Aqif Ymeri.

Intelektuali Ymeri është shuar pas një sëmundje të gjatë që rëndoi gjendjen shëndetësore të tij.

Ai u lind më 17 Nëntor 1953 në fshatin Fshat të Klosit, me një përvojë mbi 30-vjeçare si mësues e pedagog i matematikës, fikizës e didaktikës. Gjithashtu ka punuar dhe si drejtues në disa shkolla që nga Krasta e deri në Klos e Burrel.

Dekadat e fundit, fokus të veçantë i dha studimeve dhe ka publikuar shumë libra si “Kuvendet e Matit”, “Rruga e Arbrit”, “Prodhimin e barutit në Mat”, “Gjurmë të mësimit dhe shkollës shqipe në Klos e Martanesh”, etj.

Prej 20 vitesh është anagazhuar si publicist në shtypin lokal, shkrime me interes kombëtar e studimor.

Këshilli Bashkiak Klos në vitin 2012 i ka akorduar titullin “Qytetar Nderi” i Bashkisë Klos për kontribut të çmuar në arsim dhe promovimin e vlerave historike dhe etno kulturore të Klosit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img