Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.5kmh
90 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
17 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Drejtoria e Tatimeve njoftim të rëndësishëm: Kontrolle nga zyra për…

spot_img

Lajme të ngjashëm

a85860b4dd66c145e134b273a39f03b4

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se ka zhvilluar mbledhjen e 19-të të Komitetit të Përmbushjes, ku u miratuan rregullat e analizës së riskut për identifikimin e tatimpaguesve, të cilët do të kontrollohen nga zyra.

Ky është një proces monitorues, verifikues dhe vlerësues që bëhet nga Administrata Tatimore për ata tatimpagues, të cilët kanë paqartësi apo pasaktësi në deklarimet e tyre.

Kontrolleve do t’i nënshtrohen edhe tatimpaguesit që janë importues në dogana, por rezultojnë pasivë në tatime; subjektet që blejnë tek bizneset me status pasiv, me kërkesë për çregjistrim dhe të çregjistruar, si dhe ata që figurojnë me mosdeklarim të saktë të shitjeve.

Kontrollet nga zyra do të nisin në datë 1 nëntor 2018.

Administrata Tatimore nxit tatimpaguesit të rrisin nivelin e pajtueshmërisë tatimore, si rruga më e mirë për të krijuar një partneritet të bazuar mbi besimin reciprok.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img