Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Drejtori i FBI akuza direkte Kinës: Është ‘kërcënimi më i madh’, ka nisur fushatë të gjerë spiunazhi për t’u bërë superfuqia e vetme në botë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0ba26a54ffa9c1417779109b8a0a99cd

Drejtori i FBI Christopher Wray ka lëshuar akuza të forta dhe direkt ndaj Kinës, duke e akuzuar atë për spiunazh.

Sipas wray aktet e spiunazhit dhe vjedhjes nga qeveria e Kinës paraqesin “kërcënimin më të madh afatgjatë” për të ardhmen e SHBA, raporton newsbomb.al. Duke folur para Institutit Hudson në Uashington, Christopher Wray tha se Kina kishte filluar të shënjestronte shtetasit kinezë që jetojnë jashtë vendit, duke detyruar kthimin e tyre në atdhe.

Madje, sipas kreut të Inteligjencës Kina po punon për të kompromentuar kërkimet amerikane për koronavirusin.

“Kina është e angazhuar në një përpjekje të plotë të shtetit për t’u bërë superfuqia e vetme në botë me çdo mjet të mundshëm”, është shprehur drejtori i FBI Christopher Wray, raporton newsbomb.al.

Në një fjalim gati një orë të martën, drejtori i FBI paraqiti një pamje të ashpër të ndërhyrjeve kineze, një fushatë të gjerë të spiunazhit ekonomik, të dhëna dhe vjedhje monetare dhe aktivitete të paligjshme politike, duke përdorur ryshfet dhe shantazhe për të ndikuar në politikën e SHBA.

“Tani kemi arritur në një pikë ku FBI po hap një rast të ri kundër-zbulimi të lidhur me Kinën çdo 10 orë,” tha Wray, ndërsa shtoi “Nga afro 5,000 çështjet aktive të kundër zbulimit aktualisht në zhvillim në të gjithë vendin, gati gjysma janë të lidhura me Kinë.”

Drejtori i FBI tha që Presidenti Kinez Xi Jinping kishte drejtuar një program të quajtur “Fox Hunt”, i drejtuar shtetasve kinezë që jetojnë jashtë vendit, ku u kërkonte ose të ktheheshin në atdhe ose të vetvriteshin.

“Ne po flasim për rivalët politikë, disidentët dhe kritikët që kërkojnë të ekspozojnë shkeljet e gjera të Kinës, të të drejtave të njeriut,” tha ai. “Qeveria kineze dëshiron t’i detyrojë ata të kthehen në Kinë, dhe taktikat e Kinës për t’i realizuar ato janë tronditëse.”

Ai vazhdoi: “Kur nuk mundi të gjente një objektiv Fox Hunt, qeveria kineze dërgoi një emisar të vizitojë familjet këtu në Shtetet e Bashkuara. Mesazhi kishte “dy rrugë”: kthimi menjëherë në Kinë , ose vetëvrasje.” /NEWSBOMB.AL.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img