Tirana
overcast clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
15 °
E shtunë, 16 Tetor, 2021
spot_img

Drafti i PS irriton Rudina Hajdarin: Rama po bën hapa pas, të reflektojë menjëherë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fd4ce1856a9ff4484389afdbefbc377c

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar e irrituar pasi është njohur me draftin e PS për ndryshimet në Kodin e ri Zgjedhor, i cili përfshin listat e hapura 100%, lejon koalicionet dhe garanton pjesëmarrjen e grave jo më pak se 30%.

“Boll më me kryetarë që vënë në renditje ata kandidatë që i mbajnë përreth si dele. Ata po mundohen të ruajnë listat e mbyllura duke vënë votat preferenciale. Prandaj nuk ndyrshon asgjë. PS të reflektojë me këtë vendim të flliqur që bënë hapa pas. Unë përfaqësoj qëllimin dhe parimin për lista të hapura. Drafti cënon parimin për ti dhënë shqiptarëve listat e hapura”, tha Hajdari.

Amendamentet e propozuara nga PS parashikojnë hapjen 100% të listave, garantimin e pjesëmarrjes së grave në jo më pak se 30%, lejohen koalicionet zgjedhore etj. Në vlerësimin e Partisë Socialiste këto amendamente përbëjnë platformën më të mirë të mundshme, të konsensusit sa më të gjërë mes mazhorancës qeverisëse, opozitës parlamentare dhe opozitës jashtëparlamentare, për shkak se plotësojnë çdo kërkesë të artikuluar prej tyre.

Lexo edhe: Zbardhet DRAFTI I PS në Këshillin Politik

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img