Drafti i PS irriton Rudina Hajdarin: Rama po bën hapa pas, të reflektojë menjëherë

Publikuar tek: politike, më 12:10 18-09-2020 Drafti i PS irriton Rudina Hajdarin: Rama po bën hapa pas, të reflektojë menjëherë Deputetja Rudina Hajdari

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar e irrituar pasi është njohur me draftin e PS për ndryshimet në Kodin e ri Zgjedhor, i cili përfshin listat e hapura 100%, lejon koalicionet dhe garanton pjesëmarrjen e grave jo më pak se 30%.

"Boll më me kryetarë që vënë në renditje ata kandidatë që i mbajnë përreth si dele. Ata po mundohen të ruajnë listat e mbyllura duke vënë votat preferenciale. Prandaj nuk ndyrshon asgjë. PS të reflektojë me këtë vendim të flliqur që bënë hapa pas. Unë përfaqësoj qëllimin dhe parimin për lista të hapura. Drafti cënon parimin për ti dhënë shqiptarëve listat e hapura", tha Hajdari.

Amendamentet e propozuara nga PS parashikojnë hapjen 100% të listave, garantimin e pjesëmarrjes së grave në jo më pak se 30%, lejohen koalicionet zgjedhore etj. Në vlerësimin e Partisë Socialiste këto amendamente përbëjnë platformën më të mirë të mundshme, të konsensusit sa më të gjërë mes mazhorancës qeverisëse, opozitës parlamentare dhe opozitës jashtëparlamentare, për shkak se plotësojnë çdo kërkesë të artikuluar prej tyre.

Lexo edhe: Zbardhet DRAFTI I PS në Këshillin Politik

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « PS dorëzoi draftin ku i jep ‘OK’ listave të hapura dhe koalicioneve, opozita bojkton mbledhjen e Këshillit Politik: Mazhoranca ka bojkotuar marrëveshjen e 14 janarit dhe të 15 qershorit
Opozita bojkotoi Këshillin Politik, Gjiknuri del nga mbledhja: Opozita kërkon qiqra në hell, këto janë sebepe për të justifikuar krizën e tyre të brendshme »
Article Logic
Execution time: 0.013281106948853
array(1) { ["section"]=> string(87) "drafti-i-ps-irriton-rudina-hajdarin-rama-po-ben-hapa-pas-te-reflektoje-menjehere-220816" }