Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

DPM pezullon nga puna dy metrologë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtoria e Përgjithshme e Metrologjisë pezullon nga detyra dy metrologët e Drejtorisë Rajonale Fier. Dje, dy metrologët Dylber Tarelli dhe Rubin Faskaj janë ndaluar nga Drejtoria e Policisë Fier nën akuzën për korrupsion pasiv. Drejtori i Përgjithshëm i Metrologjisë, Petrit Rama morri vendimin për pezullimin nga detyra të dy metrologëve  deri sa çështja të zbardhet nga drejtesia.

albsig

“Drejtoria e Përgjithshme e Metrologjisë është institucion i specializuar që zotëron aftësi dhe ekspertizën e nevojshme për t’u përdorur si referencë për të gjitha transmetueshmëritë e matjeve në Shqipëri.

Çdo formë mungese profesionalizmi, e për më tepër  raste që krijojnë hije ndyshimi për sjellje korruptive, janë të patolerueshme për këtë shërbim.

Duke marrë shkas nga rasti në fjalë, Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit dhe Sipërmarrjes i bën apel  opinionin publik të distancohet nga cdo rast korruptiv,  duke e  ftuar atë të bashkëpunojë me instancat e shtetit për të denoncuar korrupsionin në të gjitha nivelet e tij”, thuhet në deklaratën e DPM.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img