Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Dozat me detyrim shkaktojnë zemërimin e qytetarëve në Greqi, protestuesit në Francë shkatërrojnë dy qendra vaksinimi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra qytetarë kanë dalë sot në sheshin Omonia në Athinë të Greqisë, si shenjë proteste për vaksinimin e detyrueshëm.

Me pankarta në duar kundër qeverisë dhe kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, ata marshuan drejt Parlamentit, duke bërë thirrje për heqjen e ligjit që i detyon disa kategori të marrin vaksinën kundër Covid-19.

Ky grumbullim i protestuesve vjen pak ditë pasi qeveria vendosi vaksinimin e detyrueshëm për disa kategori.

Parrullat në protestë
Parrullat në protestë

Gjithashtu edhe në Francë protestuesit kanë mbushur sheshet dhe rrugët, duke kërkuar nga qeveria që të heqë vaksinimin me detyrim dhe masat kufizuese  anti-Covid, ndërsa kanë shkatërruar dy qendra vaksinimi.

Kritikët e kanë akuzuar qeverinë e presidentit Emmanuel Macron për shkeljen e lirive të tyre.

Më shumë

spot_img