Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.1kmh
40 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
20 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Doza e tretë e vaksinës anti-Covid, flet Aurora Dollenberg: Shqipëria ka të vaksinuar vetëm 20% të popullatës, s’diskutohet…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, Dr. Aurora Dollenberg, në një deklaratë për media ka folur për dozën e tretë të vaksinës anti Covid-19.

Ajo është shprehur se doza e tretë e vaksinës në vendin tonë është e pamundur këtë vit pasi vetëm 20% e popullsisë është vaksinuar, ndërsa vendet që po aplikojnë dozën sipas saj kanë vaksinuar 80% të popullsisë.

“Vlen vetëm për vende që kanë arritur 80% të vaksinimit të popullatës me dy dozat e para. Shqipëria ka të vaksinuar vetëm 20% të popullatës. Jemi shumë larg minimumit për dy dozat e para dhe doza e tretë nuk diskutohet të paktën për këtë vit. Mbase për vitin tjetër nëse do të shprehet më shumë vullnetarizëm te qytetarët dhe më shumë besim te mjekësia dhe shkenca atëherë mund të flasim për një dozë të tretë dhe të katërt vitin tjetër” tha ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img