Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dossier

DOSSIER/ Kundërzbulimi i Hoxhës, 800 faqe matieriale kundër “Vatrës” në Amerikë: Të paguhen 2000 dollarë çdo muaj për kundërshtarët e tyre (DOKUMENTAT)

Autoriteti për hapjen e dosjeve ka deklasifikuar 800 faqe material për organizatën Vatra në Amerikë dhe pjestarët e saj. Edhe pse drejtohej nga Fan...

Zbulohet fjala e Enver Hoxhës në Komitetin Qendror: Fadil Paçrami vazhdon të shkruajë ‘drama’ në burg, por ato janë lëvere për t’i vënë në...

Dashnor Kaloçi Pjesa e pestë Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror I Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), ku ndodhet...

I dënuari i Spaçit, Hasan Bajo: Visar Zhiti më recitonte në burg poezitë e veta, i kish mësuar përmendësh (DOSSIER)

Hasan Bajo, i përndjekur, i persekutuar dhe i burgosur prej regjimit komunist shqiptar për 10 vite me radhë në burgjet e Spaçit dhe Qafë...

Ditari i gazetarit: 14 Maji i vitit 2000 dhe debati televiziv me pyetjen “A duhet të vijë Berisha në Vlorë?”

Shkruan Ergys Alushi 14 maj i vitit 2000, do të ishte një tjetër ngjarje jo e zakontë për qytetin e Vlorës, por edhe për punën...

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar – Refleksione

Nga Faruk Myrtaj Ajo “mbledhje” e zgjeruar e Këshillit Drejtues të PD-së, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar, pas verës së trishtë elektorale lokale, dukej...

40 vite pas premierës së filmit “Në çdo stinë”, Anisa Markarian “kthehet pas në kohë” dhe tregon me detaje prapaskenat

Kanë kaluar 40 vite nga premiera e filmit “Në çdo stinë”, i cili për herë të parë u shfaq në në Pallatin e Kulturës...

Valentina LESKAJ: Si më ftoi Fatos Nano në 2002 për të qenë pjesë e Kabinetit, isha nisur në Paris për një konferencë (DEBATET me...

Valentina Leskaj ka gati tre vjet që e ka lënë politikën, por hyrjen e saj në politikë, dhe në PS, e risjell përmes një...

DOSSIER/ Janar 1991, Zenel Hoxha rrëfen: Si krijuam degën e parë të PD së Lushnjes në shtëpinë e Kujtim Ginës, përplasjet me shefin e...

Kaluan 30 vite qe nga krijimi I degës së Partisë Demokratike në qytetin e Lushnjes, natën e 4 janarit duke u gdhirë data 5...

Albina Marashi, 6-vjeçarja që pa babain të varur në mes të Shkodrës

Shkrim-homazh nga Lek Pervizi Ishte vetëm 6-vjeç, mosha kur krijon kujtimet e para, kur Albina Marashi (Pervizi) do të nguliste në...

Vepra e fundit dhe amaneti i Fatos Baxhakut, ja mesazhi i gazetarit të njohur për kolegët e rinj

Fatos Baxhaku la gjurmën e tij të fundit në gazetarinë dhe median shqiptare përpara se të largohej nga kjo jetë ditën e sotme. ...

Lajmet e fundit