Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

“Dorëzoni armët dhe i jepni fund luftës”, rusët hakojnë TV e Ukrainës dhe japin mesazhin e rremë të Zelenskyt

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një video e rreme e presidentit Volodymyr Zelensky duke u bërë thirrje trupave ukrainase të dorëzojnë armët ka bërë xhiron e mediave sociale.

Edhe pse buzët e tij lëvizin në sinkron me audion, koka e Zelensky duket jashtë vendit dhe zëri nuk tingëllon si i tij.

Video e rremë u shfaq fillimisht në faqen e internetit të kanalit televiziv ukrainas “Ukrayina 24” më herët gjatë ditës dhe teksti i mesazhit u transmetua gjithashtu shkurtimisht në TV.

“Ukrayina 24” pas kësaj video në një deklaratë tha se uebfaqja e saj dhe “tik-tok-u” ishin hakuar. Faqja e internetit është aktualisht e paarritshme.

Zelensky menjëherë tha se ajo ishte një video fake, teksa tha se ai “mund të sugjerojë vetëm që ushtarakët rusë të ulin armët dhe të shkojnë në shtëpi”. Videoklipi ka të ngjarë të jetë realizuar duke përdorur teknologjinë “deepfake” për të modifikuar pamjet video, zakonisht duke zëvendësuar fytyrën e një personi me një tjetër, me rezultate realiste.

Më shumë
spot_img
spot_img