Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Dorëzohet një aplikim i ri për SPAK, shkon në 4 numri i kandidaturave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dorëzohet një aplikim i ri për anëtar në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK).

albsig

spring

 

Është Prokurori i Tiranës Shkëlzen Cena ai i cili ka aplikuar për anëtar i SPAK duke e çuar në 4 numrin e aplikimeve.

Mësohet se për SPAK ka aplikuar sot Arben Kraja, prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, i cili ka hetuar Lulzim Bashën për aferat në ‘Rugën e Kombit’.

Kandidatura tjetër është Vladimir Mara, prokuror i Krimeve të Rënda. Po ashtu ka aplikuar edhe prokurori tjetër i Krimeve të Rënda, Dritan Prençi.

Afati për ë apliakur për SPAK është deri më 6 shkurt.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të ketë si objektiv korrupsionin e zyrtarëve të lartë dhe krimin e organizuar. Me ngritjen e Prokurorisë dhe Gjykatës speciale, hapet dhe rruga për krijimin e Byrosë kombëtare të hetimit, e cila do të funksionojë sipas modelit të FBI-së amerikane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img