Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
2.6kmh
75 %
Mar
17 °
Mër
25 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
22 °
E martë, 27 Shtator, 2022

Doni të udhëtoni drejt Italisë? Ja çfarë duhet të keni parasysh, Ministri i Shëndetësisë vendos masat e reja

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza së fundmi, ka firmosur disa rregulla të reja mbi turistët të cilët do të vizitojnë vendin gjatë muajve të verës.

Përmes këtij drafti të ri ligjor,  të gjithë udhëtarët të cilët do të vijnë nga Britania e Madhe do të jenë të detyruar që ti nënshtrohen një mini karantine dhe të kenë me vete certefikatën e vaksinimit.

Vendet të cilat nuk janë në BE do ti nënshtrohen karantinës 10 ditore, me përjashtim të atyre të cilët bëjnë pjesë në listën e rekomanduar nga BE për të cilët karantina është zvogëluar në 5 ditë.

 “Karantina 10 ditore për vendet jo-evropiane është konfirmuar, me përjashtim të atyre në lsitën e rekomanduar nga BE për të cilët karantina do të jetë 5 ditë. Mini-karantin konfirmohet edhe nga Britania e Madhe, certefikata e vaksinimit mund të përdoret për qëllimet e kalimit të Gjerlbër në territorin italian”, tha ai.

Ky vendim ka hyrë menjëherë në fuqi dhe Shqipëria është një ndër vendet të cilët më herët nga Bashkimi Evropian u klasifikua si vend pa rrezik nga Covid-19.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img