Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

“Doni më për Belulin?” Rama nuk kursen batutat me amerikanët: Edhe kur japin pak para i bëjnë të duken shumë

Lajme të ngjashëm

Kyreministri Edi Rama ka qenë sot i pranishëm në 20 vjetorin e krijimit të Fondit Shqiptaro-Amerikan. Gjatë fjalës së tij Rama nuk ka kursyer as batutat drejtuar anëtarëve të fondit.

“Jam i sigurtë, pjesëmarrja do të mbetet rekord për një kohë të gjatë. Deri për 200 vjetor. Atëherë, me teknologjine e re që do të dali, Fondi do ta ngjallë Skënderbeun”, tha kryeministri Rama.

Teksa fliste per kontributin dhe vleresimin per organizaten, kryeministri ka drejtuar nje pyetje:

“Doni më për Belulin? Në këtë rast Beuli është fondi, se di si e përktheu përkthyejsa Belulin, por ai është pjesë e historisë sonë sidomos në këto 23 vite ku e kemi parë me emra dhe forma të ndryshëm”.

“Gjithnjë e më shumë me mend në kokë pavarësisht se sa do rriteni të mos e humbisni asnjëherë pasionin dhe mundësisht naivitetin revolucionar të herëve të para, kur fondi nisi si një përpjekje për të transformuar një histori kaq evidente suksesi. Kur fondi ka edhe një meritë tjetër, është bërë një nga të paktat raste emra, që s’krijon shkak për luftë politike, duhemi s’duhemi, fondin e duam”, tha më pas Rama.


Më shumë