Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Doni kujtesë më të fortë? Mos i konsumoni këto ushqime

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për të pasur një kujtesë sa më të fortë ju duhet që të jeni të vëmendshëm ndaj asaj që konsumoni. Padyshim që duhet të hani produktet e duhura dhe sa më të shëndetshme.

Një studim i kryer në Spitalin Klinik në Barcelonë, përfshiu 447 femra dhe meshkuj të moshës 55 dhe 80 vjeç, të cilët ndoqën një ditë mesdhetare.  Pasa disa kohësh, u dol në konkluzionin se personat që ndoqën këtë dietë kishin shfaqje të problemeve më të hershme të tensionit.

Ndërkohë, duhet theksuar fakti se ata që konsuamuan më shumë vaj ulliri në dietën e tyre, treguan rezultate më të mira të kujtesës. Ata që hëngrën fruta të thata, kishin aftësi më të mira përpunuese, ndërsa grupi i dietës me pak yndyra, me qëllim humbjen në peshë, rezultoi me rënie të aftësisë përpunuese dhe humbje të kujtesës. /Shqip

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img