Hapësire reklamuese

Aktualitet

Donald TUSK e pranon hapur: Nuk hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nuk është faji juaj

Shkruar nga Newsbomb
Donald Tusk, kreu i KE-së

Negociatat për integrimin në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk hapen.

Kreu i Këshillit të Europës Donald Tusk bën me dije se 28 vendet anëtare nuk arritën mirëkuptimin e përbashkët për t’i hapur dyert Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për bisedimet. Ai shtonse në maj çështja e negociatave do të shtrohet sërish në tavolinë. Zyrtari i lartë europian e dha këtë deklaratë gjatë konferencës së përbashkët me Komisionerin e Jashtëm të BE-së Donald Tusk.

‘’Pjesa më e madhe e vendeve janë pro-hapjes së negociatave, por nuk pati unanimitet. Duhet të arrinim unanimitetin. Do t’i rikthehemi kësaj çështjeje në maj. Nuk e kanë fajin Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut’’, deklaroi kreu i KE-së Tusk.


Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese